Bory Tucholskie dla każdego!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
Nie pytaj co Bory Tucholskie mogą zrobić dla Ciebie, pytaj co Ty możesz zrobić dla Borów Tucholskich!
REGIONALNY PORTAL BORÓW TUCHOLSKICH

Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

Historyczny Pochód Borowiaków 2016.

    9 lipca 2016 roku ulicami Tucholi przeszedł piąty już Historyczny Pochód Borowiaków, rozpoczynając obchody Dni Borów Tucholskich. Brało w nim udział około 400 wolontariuszy: pasjonatów, którzy chcieli przypomnieć lokalną historię i tradycję.

   Trudno powiedzieć, dla kogo Historyczny Pochód Borowiaków jest ważniejszy: dla jego uczestników, czy też dla widzów; dla mieszkańców powiatu tucholskiego, czy dla gości. Odpowiedź na to pytanie nie ma jednak znaczenia, gdyż Pochód doskonale spełnia dwie funkcje jednocześnie: integruje on mieszkańców wokół wspólnej, ważnej dla wszystkich lokalnej historii i kultury, a zarazem stanowi niezwykłe widowisko edukacyjne, którego urokowi nie sposób się oprzeć.

   Barwny korowód ponad 400 wolontariuszy wspieranych przez trzy grupy rekonstrukcyjne przemaszerował ulicami Tucholi już po raz piąty. Świadczy to o tym, że organizacja Pochodu to nie przejściowy kaprys, ale prawdziwa potrzeba mieszkańców poświęcających swój wolny czas, by pod nadzorem historyków i regionalistów przygotować stroje z różnych epok obrazujące postaci i wydarzenia dotyczące historii regionu, a następnie zaprezentować je w czasie Pochodu uczestnikom i widzom, współtworząc tę jedyną w swoim rodzaju żywą lekcję historii. Każdy wybiera to, co jest mu z lokalnej kultury najbliższe. Powoduje to, że w Pochodzie spotkać można obok postaci historycznych czy legendarnych także... runo leśne czy pszczółki z Miodowej Wioski. Poczucie humoru i dystans do siebie sąsiadują tu z powagą ratujących życie i mienie strażaków - zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez organizatorów.

   Wspólna zabawa, bo Pochód jest także doskonałą zabawą, pozwala na integrację wraz z edukacją. Wypróbowane w tym roku po raz pierwszy połączenie Pochodu z inauguracją obchodów Dni Borów Tucholskich okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Szczególnie odbywający się bezpośrednio po Pochodzie Dzień Folkloru Borowiackiego organizowany przez Tucholski Ośrodek Kultury umożliwił zetknięcie z nadal żywą tradycją ludową Borów Tucholskich, zakup wyrobów rękodzieła i sztuki ludowej oraz spróbowanie tradycyjnych lokalnych smakołyków. Kończąca ten dzień oficjalna inauguracja Dni Borów Tucholskich przez Burmistrza Tucholi połączona z koncertem oraz z zabawą taneczną wypełniła odwiedzającym Tucholę turystom oraz mieszkańcom naszego powiatu resztę czasu, dopełniając sobotni program.

   Historyczny Pochód Borowiaków jest ważną dla zachowania lokalnej tożsamości imprezą kulturalno-edukacyjną, uhonorowaną m.in. Wyróżnieniem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za inicjatywy kulturalne przyczyniające się do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

   Organizatorem tegorocznej edycji Pochodu była Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie” (trudy organizacyjne bierze na siebie zmieniająca się corocznie organizacja pozarządowa) w partnerstwie z Powiatem Tucholskim (który niezmiennie organizuje, współorganizuje lub wspiera to wydarzenie). Patronatem honorowym Pochód objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki (Województwo Kujawsko-Pomorskie wsparło także organizację Pochodu finansowo). Tegoroczne Dni Borów Tucholskich objęte są patronatem Honorowym Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

   Patronat medialny TVP3 Bydgoszcz, Radia PiK, Tygodnika Tucholskiego i Gazety Pomorskiej pozwoliły na zapewnienie szerokiej informacji zarówno przed Pochodem, jak i przedstawiły obszerne relacje z jego przebiegu.

   Relacja z Pochodu TUTAJ.

Wszystkim patronom oraz osobom, które przyczyniły się do sukcesu V edycji Historycznego Pochodu Borowiaków serdecznie dziękujemy!   Projekt był współfinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Dodane przez: Lokalna Grupa Działania "Bory Tucholskie"
2016-07-12
Komentarze
Komentarze to miejsce, gdzie mogą Państwo wymieniać się opiniami i prowadzić dyskusję na temat poruszony w wiadomości. LGD „Bory Tucholskie” nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii wyrażanych w komentarzach.

Dodaj komentarz

Europejski Fundusz Społeczny: CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
All Rights Reserved. Modified by lacki2000.